TCMB’NİN FAİZ POLİTİKASI NE OLACAK ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın 18 Mart para politikası toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale oranını 200 baz puan artışla yüzde 17,0’ten yüzde 19,0 seviyesine yükseltmişti. Bu toplantı sonrasında gerçekleşen iki toplantıda faizleri es geçen TCMB’nin Mart ayı toplantısında beklentilerin üzerinde faiz arttırması sonrasında Dolar/TL, 7,4760 seviyelerinden hızla gerileyerek 7,3280 ile 2 haftanın en düşük seviyesine geri çekildi. Ancak bu gelişme sonrasında TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ile yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Bu gelişme yurtiçi piyasalara yönelik olarak siyasi tansiyonu arttırırken, TL'de ani değer kaybına yol açarak piyasalarda önden yüklemeli bir faiz indirim döngüsü için zemin hazırlanacağına ilişkin beklentileri tetikledi.

TCMB’nın Başkan değişikliği sonrasında 7,32 seviyesine dek geri çekilen Dolar/TL’de yurtiçine ilişkin artan siyasi tansiyon ile tekrardan fiyatlar 8,47 seviyesine yükseldi. Kurun kayıplarını bu denli hızlı telafi etmesi noktasında TCMB’nin 15 Nisan toplantısına yönelik beklentilerin tetiklendiğini görüyoruz. 

TCMB’nin yarın gerçekleşecek olan toplantısına ilişkin olarak beklentiler faizlerin sabit bırakılması yönünde yer alırken, son beklenti anketinde 2021 yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 13,12 seviyesine yükseltildiğini görüyoruz. Özellikle TL’de yaşanan değer kaybına paralel yüzde 5 hedef enflasyon seviyesinden oldukça uzaklaşılmış olunması TCMB’ye yönelik beklentileri arttırıyor. Özellikle 200 baz puanlık faizi artışı sonrasında TCMB Başkanı değişikliğine gidilmiş olması faiz politikasında sıkılaştırmanın devamına yönelik beklentileri zayıflatıyor. Bu durumun da piyasada bozucu fiyatlamalara yol açması kaçınılmaz görünüyor.

 

KURUM BEKLENTİLERİ AYNI…

  • Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faizi sabit tutmasını beklediğini açıkladı.
  • Dünyanın en büyük beşinci bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) ise, bu haftaki toplantıda faizlerin sabit tutulmasını beklediklerini ancak ikinci çeyrekte Mart ayındaki 200 baz puanlık faiz artışının geri alınarak parasal genişleme döngüsüne dönebileceğini beklediklerini belirtti.
  • Monex Europe, yayımladığı bir araştırma raporunda, TCMB’nin bu haftaki toplantısında politika faizini sabit tutmasını beklediklerini söyledi.

FİYATLAMALAR DEĞİŞİR Mİ?

18 Mart TCMB toplantısında beklentilerin üzerinde alınan faiz kararı sonrasında meydana gelen Merkez Bankası değişikliği Türk Lirası tarafında zayıf görünüm korunmaya devam ediyor. Özellikle TCMB’nin faizleri sabit bırakıp, sözlü yönlendirme yoluna gitmesi durumunda TL kaynaklı tansiyonun pek fazla değişmesi gözlemlenmeyebilir. Kurdaki ani yükselişin düzeltmesi açısından politika faizinde bir artış meydana gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Diğer taraftan enflasyonun yüzde 19'a doğru yükselmeye başlaması ve dış finansal risklerin artmaya başlaması ile birlikte TCMB’nin elinde pek fazla alternatif bir piyasaları destekleme hamlesinin kalmadığı söylenebilir. Özellikle TCMB’nin faizleri sabit bırakması noktasında kurda yukarı yönlü eğilimin korunmaya devam ettiğini görebiliriz. Ancak gelecek döneme ilişkin herhangi bir genişleme politikası sinyaline yer verilmesi kurdaki ani yükselişleri kaçınılmaz kılacaktır.

USDTRY

TCMB toplantısı öncesinde bir süredir devam eden Türk Lirası tansiyonu ile Dolar/TL’de fiyatların 8,05 seviyesi üzeri hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de özellikle bu seviye üzeri görünümün korunması ile TCMB’nin faiz politikasına ara vererek izleme durumuna geçmesi halinde yükselişlerin 8,18 direnci üzerine taşınması beklenebilir. Kurda bu seviye üzeri yükselişlerde ise 8,30 ve 8,40 eşikleri bir sonraki atak noktamız olma görevini taşıyor. Ancak olası bir aşağı yönlü realizasyona bağlı olarak 8,05 seviyesi altı bir hareketlilikte 7,95 ve 7,85 destek eşiklerini göz önünde bulundurmaya devam edelim.

EURTRY

TCMB’nin bir süredir koruduğu faiz politikası kaynaklı geri çekilen Euro/TL’de Merkez Bankası değişikliği sonrası yaşanan ani yükselişler 9,70 seviyesi civarında dengelendi. Yarınki toplantıdan faiz kararı beklenmiyor oluşu TL taraflı tansiyonu tetiklerken, karar sonrası yaşanabilecek yükselişlerde 9,75 ve 9,85 direnç seviyelerini kademeli olarak takip ediyoruz. Ancak TCMB’den gelebilecek olan güçlü bir sözlü yönlendirme veya faiz artırım ihtimaline bağlı olarak oluşabilecek çözülmelerde ise 9,65 desteği ile birlikte düşüşler 9,55 ve 9,45 destek seviyelerine ulaşabilir.

GAUTRY

Dolar/TL varlıklarında oluşan yükseliş ivmesine karşın, Ons Altın kaynaklı Gram Altın fiyatlarında yükselişler bir miktar zayıf kalıyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş ivmesinin korunuyor olması Ons Altın tarafında aşağı yönlü senaryoyu tetiklemeye devam ediyor. Özellikle TCMB’nin faizleri sabit bırakarak piyasaları izleme moduna geçmesi sonrasında kurda yükselişlerin tetiklenmesi ihtimaline bağlı olarak Gram Altın tarafında da 455,0 seviyesine yönelik yükseliş denemelerinin başarılı olduğunu görebiliriz. Bu seviye üzerinde ise 465,0 ve 475,0 direnç seviyelerini kademeli olarak izliyoruz. Ancak TL tarafında yaşanabilecek bir güçlenme ihtimalinde ise 447,0 eşiği ilk destek, bu seviye altında ise 440,0 ve 430,0 destek seviyelerini göz önünde bulundurmakta fayda var.