TCMB SONRASI GBPTRY YÜKSELİŞTE !

Türkiye’de bu haftanın en önemli gündemi olan TCMB Para Politikası Kurulu’nda piyasa beklentisine paralel faizlerin sabit tutulması kararı alındı. Bu karar öncesinde TL tarafında oluşan tansiyon ciddi değer kaybına dönüşerek GBPTRY’de 11,27 seviyesine varan oranda yükseliş hareketini beraberinde getirdi. TCMB Başkan değişikliği sonrasında ilk kez gerçekleşen olan bu toplantıda imalat sanayi de toparlanma yaşandığı belirtilirken, aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisine değinildi. TCMB ayrıca enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğini açıkladı. TCMB’den gelen sıkılaştırma vurgusuna karşın TL tarafında yaşanan değer kaybı daha çok faiz indirim döngüsünün sona ermesi kaynaklı oluşan algıdan kaynaklandı.

İngiltere ekonomisi 2021 yılı ilk çeyrekte yüzde 1,6 oranında daralma gösterirken, Şubat ayı sanayi ve imalat üretimi verisinde beklentiler aşıldı. Diğer taraftan İngiltere’de Kovid-19’a yönelik uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesi ile kurumların tekrardan hayata döndürülmesine için bazı çalışmalar başladı. ABD tarafına bakacak olursak, haftalık bazda açıklanan verilerin bir miktar endişeleri tetiklerken, enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi bu tedirginliği arttırdı. Bu gelişmelerin akabinde dolar tarafının zayıf görüntüsünü korumasıyla Sterlin varlıklarının G10 para birimleri içerisinde kazançlı görüntüsünü korumaya devam etmekte.

Paritenin teknik görüntüsünde  11,13 seviyesi üzeri yükseliş senaryosunun korumaya devam edilmesi ile yükselişler 11,27 ve 11,41 direnç seviyeleri çerçevesince hız kazanımı içerisine girebilir. Özellikle 11,27  direnci ile birlikte paritede önemli bir hedef noktasının aşıldığını görebiliriz. Ancak olası bir 11,13 seviyesi altı denemede ise 11,0 ve 10,87 destekleri önemli kritik eşikler olma görevini koruyor.