PİYASALAR FOMC TOPLANTISINDAN NE BEKLİYOR ?

Bu akşam saat 21:00’de Fed’in faiz oranı kararı takip edilecek. Piyasalarda faiz değişikliğine yönelik herhangi bir beklenti mevcut değil ancak 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştirecek olduğu açıklamalar ve gelecek döneme yönelik projeksiyonlar piyasalar tarafında kritik önem taşıyor. Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefini korumaya devam etmesi beklenirken, burada dikkat çeken ana tema Fed’in enflasyona ne kadar oranda tölerans göstereceği olacak. Ayrıca Jackson Hole Sempozyumu’nda Fed Başkanı Powell, faizleri artırmada aceleci davranılmayacağına yönelik açıklamada bulunmuştu. Fed piyasalarda korunmaya devam eden belirsizlik kaynaklı uygulamaya koyduğu ultra gevşek para politikalarının etkilerini izlemeyi sürdürür ve güvercin tonunu korumaya devam etmesi durumunda dolar varlıklarındaki geri çekilme potansiyelinin sürdürülmesi beklenebilir. Ayrıca bu ihtimalde küresel risk iştahının artarak devam etmesi beklenebilir. 

 

  • Fed’in güvercin tonu koruması halinde;

 

EURUSD

Fed'in güvercin duruşunu beklentiler dahilinde değiştirmemesi durumunda EURUSD paritesinde alım yönlü pozisyonlar korunmaya devam edebilir. Bu noktada parite yükselişlerinin hız kazanmasını kritik 1,19 direnci çerçevesince takip ediyoruz. Özellikle bu seviyenin kırılması ile kritik 1,1950 ve 1,20 direnç seviyelerine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşmesi beklenebilir. 

 

ONS ALTIN

Haftabaşından bu yana dolar varlıklarında oluşan değer kaybının Fed’in güvercin tonda bir toplantı gerçekleştirmesi durumunda korunmaya devam etmesi beklenebilir. Bu senaryo ister istemez Ons Altın fiyatlarında yükseliş ivmesini arttırıcı yönde rol oynayacaktır. Bu kapsamda değerli metaldeki yükselişleri 1964, 1980 ve 2000 direnç seviyeleri çerçevesinde takip ediyoruz. 

 

ABD ENDEKSLERİ

Güvercin Fed ile küresel risk iştahında meydana gelen artışın korunmaya devam etmesi beklenebilir. Böylece endekslerde oluşan alım potansiyeli artarak devam edebilir. Özellikle Fed'in faizleri uzun süre düşük tutacağını net bir şekilde ifade etmesi piyasalarda risk alma iştahını güçlendirebilir. Bu ihtimalde ABD endekslerinde oluşan hafif primlenme hareketinin ani bir yükseliş potansiyeline dönüştüğünü görebiliriz. Bu kapsamda Nasdaq endeksini baz alacak olursak, yükselişler 11.829 ve 12.461 direnç seviyeleri ile hız kazanabilir. 

 

DAX

Fed’in güvercin tonda gerçekleştireceği para politikası toplantısı ihtimalinde piyasalarda artan risk iştahı DAX endeksi tarafında da alım potansiyelini tetikleyecektir. Böylece endeksin 13.225 seviyesi üzeri kapanışlarında alım potansiyelini 13.476 ve 13.809 seviyelerine kadar sürdürmesi beklenebilir. 

 

  • Fed’in Şahin ton içerisine girmesi halinde;

 

EURUSD

Fed’in piyasaların beklentisinin aksine güvercin tondan çıkarak herhangi bir faiz sinyali vermesi durumunda dolar varlıkları üzerinde değer kazancı artış gösterebilir. Bu ihtimalde paritenin 1,18 desteğine yönelik aşağı yönlü atakları sıklaşabilir. Böylece paritede yaşanabilecek geri çekilmenin 1,1750 ve 1,17 destek seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir.

 

ONS ALTIN

Fed’in piyasalarda artan belirsizliğe rağmen yeni politikası çerçevesinde koruduğu ultra gevşek para politikasını arkada bırakacak açıklamalarda bulunması sonrasında Ons Altın tarafında da tansiyonun arttığını görebiliriz. Şahin tonda bir Fed Ons Altın tarafında geri çekilme potansiyelini tetikleyerek emtiada 1950 desteğine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Bu seviye altı kapanışlarda ise 1930 ve 1911 destek seviyelerini takip ediyoruz. 

 

ABD ENDEKSLERİ

Fed’in faizleri arttırma konusunda ufak da olsa bir sinyal vermesi sonrasında ABD endekslerinde geri çekilme potansiyeli artış gösterebilir. Böylece haftabaşından bu yana endekslerde elde edilen değer kazanımı yön değiştirebilir. Bu ihtimalde Nasdaq endeksinde 11.422 ve 11.072 destek seviyelerine yönelik ataklar hız kazanabilir. 

 

DAX

Fed’in güvercin duruşunu bırakması endeksler üzerinde baskı unsurlarını arttıracağı gibi dolaylı yoldan DAX endeksinde de geri çekilme ivmesine hız kazandırabilir. Bu ihtimalde endeks tarafındaki düşüşleri 13.225 ve 12.965 destek seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.