ONS ALTIN’DA SATIŞLAR DERİNLEŞTİ

Yeni haftaya değer kazanımı içerisinde giren dolar varlıkları kaynaklı Ons Altın’da aşağı yönlü ataklar hız kazanırken, fiyatların kritik 1911 desteğini kırması ile geri çekilmeler 1882 seviyesine ulaştı. Global piyasaların genelinde zayıflayan risk iştahı endekslerin satıcılı görüntüsüne hız kazandırmasına rağmen piyasalarda güvenli liman enstrümanlara olan talebin azalması dikkat çekti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 0,66 seviyesine geri çekilmesine rağmen Ons Altın fiyatlarındaki satıcılı görüntülü değişmedi. 

Fed Başkanı Powell’ın piyasalarda konuşma gerçekleştirmesi beklenirken, bu konuşma gerçekleşmedi ancak bu sabah Fed, Başkan Powell'ın 22 Eylül'de Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde, Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin yapacağı sunumun metnini yayımladı. Metinde Powell’ın ekonomik araçları, toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve ekonomiye verilen kalıcı zararı sınırlamak için ne kadar sürerse sürsün kullanmaya kararlıyız ifadesi yer aldı. Diğer taraftan ECB Başkanı Lagarde gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında ekonomideki toparlanmanın belirsizliğine dikkat çekti. Ayrıca Lagarde ekonominin daha fazla teşviğe ihtiyacı olduğunun da altını çizdi. Lagarde aynı zamanda ECB’nin 1.35 trilyon tahvil alım programının piyasalara istikrar kazandırdığını, toparlanmayı desteklediğini ve enflasyonun tekrar yüzde 2 hedef seviyesine çıkmasına yardımcı olması gerektiğine dikkat çekti. ABD’ye yönelik teşvik beklentilerinin karşılıksız kalmasının da endeksler tarafında satıcılı senaryoya hız kazandırdığı görülmekte. Tüm bu gelişmelerin akabinde endekslerde oluşan satış dalgasının piyasaların nakit tutma ihtiyacına işaret etmesinin değerli metalde yaşanan çıkışlara hız kazandırdığı söylenebilir.  

Ons Altın fiyatları yeni haftaya 1950 seviyesi altına sarkma gerçekleştirerek başlasa da değerli metal düşüşlerini 1882 seviyesine dek sürdürdü. Böylece kayıplarına hız kazandıran değerli metalin daha çok kritik 1911 desteğini test etmesiyle teknik bir satış hareketi ile karşılaştığı görülüyor. Ons Altın 1900 seviyesi üzerinde dengelenme hareketi içerisine girse de 1890 desteğini aşağı yönlü geçmesi ile düşüşlerine 1870 seviyesi ile hız kazandırması beklenebilir. Değerli metalde oluşan satış baskısının yön değiştirmesi açısından ise 1911 direnç seviyesini takip etmeye devam ediyoruz.