ONS ALTIN TEKRARDAN DÖNÜŞ GERÇEKLEŞTİRME ÇABASI İÇERİSİNE GİRDİ

Yeni haftaya güçlenme çabası içerisinde başlayan dolar varlıkları kaynaklı Ons Altın fiyatları üzerinde tansiyon oluşmuştu. Ancak tekrardan 1900 seviyesi üzerinde tutunan değerli metalde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen sınırlı ivme kaybının da düşüşleri sınırladığı görülüyor. ABD’nin teşvik paketine yönelik belirsizlerin sürmesi ve artan Kovid-19 vaka sayılarının yarattığı endişe piyasalardaki risk iştahını zayıflatarak dolara olan talebi tetikliyor. Devam eden teşvik görüşmelerine yönelik beklentinin seçim sonrasına doğru kayması da dolar tarafını güçlendiren bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. Böylece Ons Altın’da oluşan toparlanma hareketinin sınırlı kaldığını görüyoruz. Kovid-19 salgınının ekonomileri tehdit etmesiyle beraber aşı çalışmalarından hala somut bir sonucun elde edilememiş olması da piyasalardaki tedirginliğin sürmesine yol açıyor.

3 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimi sonucuna bağlı olarak Ons Altın fiyatlarında hareketliliğin arttığını görebiliriz.  8 Kasım 2016 tarihinde ABD Başkanlık seçimi yarışında Trump'ın Başkan olduğuna yönelik sonucun netleşmesi ile birlikte Ons Altın fiyatlarında önemli bir düşüş hareketi meydana gelmişti. Ancak bu seçimlerde kimin galip geleceği ve bunun dolar üzerindeki etkisine bağlı olarak altın fiyatlarında nasıl bir ivmelenme yaratacağı belirsizliğini koruyan gelişmeler arasında yer alıyor.

Altın fiyatları açısından bir süredir korunan yükseliş trendi beklentisi zayıflamaya devam ederken, fiyatların 1900 seviyesi altı görünümüne hız kazandırması düşüşlerin 1890 ve 1870 destek seviyeleri ile hız kazanmasına yol açabilir. Ancak Ons Altın fiyatları 1890 - 1900 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse düşüşlerin bir miktar sınırlı kaldığını görebiliriz. Böylece değerli metalde oluşabilecek toparlanma ibarelerini kısa vadede 1911, 1920 ve 1930 direnç seviyeleri çerçevesince takip edeceğiz.