GRAM ALTIN’DA YÜKSELİŞLER BASKILANIYOR

Geçtiğimiz haftayı rekor üzerine rekor yükseliş hareketi ile geçiren Dolar/TL kaynaklı Gram Altın fiyatlarında da alım potansiyeli artış gösterirken, Ons Altın fiyatlarının bu sabah güçlenen dolar kaynaklı değer kaybı içerisinde yer almasıyla Gram Altın’da yükseliş hareketinin hafif ivme kaybettiği görülüyor. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, doların yeni haftaya oldukça güçlü başlamasının yanı sıra yurtiçinde devam eden Doğu Akdeniz’e yönelik gündemin Türk Lirası varlıklarını değer kaybına uğratmaya devam ettiği görülüyor. Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yılsonu enflasyon ve kur beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesinin de Türk Lirası varlıkları tarafında tansiyonu arttırdığı söylenebilir. Özellikle bu hafta TCMB toplantısının gerçekleşecek olması kur fiyatları açısından kritik. Piyasalarda TCMB'nin %8.25 olan politika faizini değiştireceğine yönelik beklenti mevcut değil ancak %11.25 seviyesindeki Geç likidite Penceresi oranı artırılarak TCMB'nin kendisine alan yaratmak isteyebileceği beklentiler arasında yer alıyor. Ancak politika faizinde net bir faiz artırımı olmadıkça kur tarafında istenen geri çekilme yönünde fiyat hareketi oluşmayabilir. 

Ons Altın fiyatlarına bakacak olursak, Fed toplantısı sonrasında geri çekilme ivmesine hız kazandıran değerli metal tekrardan toparlanma eğilimi içerisine girse de Ons Altın bu sabah güçlenen dolar varlıkları kaynaklı 1950 seviyesi altına sarkma gerçekleştirdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,70 seviyesine yaklaşmış olmasının piyasalardaki güvenli liman talebinin zayıf olduğuna işaret ettiği görülmekte. Özellikle bugün Fed Başkanı Powell tarafından gelecek olan açıklamaların seyri değerli metal tarafında da hareketliliğe yol açabilir. 

Tüm bu bilgiler ışığında Gram Altın fiyatlarında daha çok Dolar/TL kaynaklı oluşan yükseliş eğiliminin alım potansiyelini tetiklemesi ile yükselişlerin kısa vadede 472,11, 478,19 ve 485,28 direnç seviyeleri ile hız kazandığını görebiliriz. Ancak değerli metalde oluşabilecek bir gevşeme hareketinde ise 465,50 ve 457,97 destek seviyeleri öncelikli hareket alanları olarak takip ediliyor.