GRAM ALTIN, YENİ REKORUNU TEST ETTİ

TCMB’nin beklenmedik para politikası toplantısı sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde oluşan değer kaybı haftanın ilk işlem gününde artan jeopolitik riskler kaynaklı hız kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 test denemeleri ile ilgili olarak ABD’nin kınamasını göz ardı eden açıklamalarına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, S-400 füzelerinin Türk halkının güvenliği için zorunluluk olarak nitelendirdiği açıklaması eklendi. Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde dolara karşı kaybını sürdürmesi Dolar/TL tarafında ani yükseliş ataklarına neden oldu. Böylece Gram Altın fiyatlarında da tarihi bir rekor olan 493,80 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti.  Diğer taraftan bu sabah Türkiye Ekim ayı kapasite kullanım oranı yüzde 75,4 ile bir önceki aya oranla genişleme kaydederken, imalat güveni 108,1 ile beklentileri aştı.

Ons Altın fiyatlarına bakacak olursak, haftaya 1900 seviyesi altında başlayan değerli metalin hafif gerileyen ABD 10 yıllıkları kaynaklı tekrardan toparlanma hareketi içerisine girdiği görülüyor. Dolar endeksi ise sınırlı yükseliş ivmesi içerisinde yer alırken, küresel risk iştahındaki zayıflama kaynaklı bu sabah bir miktar güçlü. Değerli metalin özellikle 1900 eşiğini koruması düşüşlerin sınırlı kalması açısından belirleyici olduğu söylenebilir. Böylece Gram Altın’da oluşan yükseliş ivmesinin artarak devam ettiğini görebiliriz.

Gram Altın fiyatlarının teknik görünümüne değinecek olursak, yeni rekor tazeleme çabası içerisinde yer alan değerli metalin 495,00 direnci ile yükselişlerini 500,0 eşiği üzerine taşıması beklenebilir. Böylece Gram Altın fiyatlarında yeni bir yükseliş trendinin oluştuğunu görebiliriz. Ancak olası bir Ons Altın baskısına bağlı olarak oluşabilecek düşüşlerde ise öncelikli olarak 490,0 desteğini takip ediyoruz. Bu seviyenin kırılmasına bağlı olarak geri çekilmelerin 485,28 seviyesine kadar sürdüğünü görebiliriz.