GLOBAL ENDEKSLERDEKİ SATIŞA KARŞIN DAX ENDEKSİ POZİTİF AYRIŞTI

Haftanın ilk işlem gününde Avrupa’nın önde gelen bankalarının kara para aklama ile ilgili olarak yasal olmayan işlemlerde bulunduğunun iddia edilmesi sonrasında DAX endeksinde 12.500 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluşmuştu. Daha sonra global endekslerde oluşan kısmi toparlanma hareketi endeks tarafında yükseliş eğilimini desteklese de endeksin bu eğiliminde bir miktar zayıf kaldığı söylenebilir. Dünkü seansta ABD endekslerinin tekrardan yönünü aşağı çevirmesine rağmen DAX endeksinin günü yüzde 0,39 artışla 12.642 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. 

Almanya İfo Enstitüsü bu yıl için Almanya ekonomisine yönelik büyüme beklentisini yükseltti. Beklenti hala daralma yönünde ancak ekonomiye yönelik öngörülerin iyimserlik göstermesinin endeks tarafında pozitif etkisi hissedildi. Dün Almanya Eylül ayı imalat PMI rakamı 56,6 ile beklentilerin oldukça üzerinde bir aktivite artışına işaret ederken, hizmet PMI rakamı ise 49,1 ile önemli bir eşik olan 50,0 seviyesi altına geriledi. Diğer taraftan Almanya'da Ekim ayı Tüketici Güven Endeksi, Kovid-19 salgınında vaka sayısının artmasına karşın 0,1 puan artarak eksi 1,6'ya yükseldi. Bu gelişmelerin akabinde DAX endeksi global endekslerdeki zayıf görüntüye karşın sınırlı da olsa alıcılı görüntüsünü korumaya devam ediyor. 

DAX endeksi içeriğine bakacak olursak, endeks performansını olumlu yönde tetikleyen sektörlerin  takdirsel tüketim, altyapı ve sağlık sektörleri olduğunu görüyoruz. Endeks içerisinde seansın en iyi performansını sergileyen şirketler ise Adidas AG, RWE ve Delivery Hero AG olurken, zayıf performanslar arasında ise Deutsche Boerse AG ve Allianz yer aldı. 

DAX endeksinin teknik görüntüsünde, kısa vadede oluşan toparlanma hareketinin 12.965 direnci ile endeksteki yukarı yönlü eğilime hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışların oluşmasına bağlı olarak 13.225 ve 13.476 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Ancak kritik 12.600 seviyesi üzerinde hareketliliğini sürdüren DAX endeksinde bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi ile düşüşlerin 12.252 ve 11.750 destek seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir.