GBPUSD’DE YÜKSELİŞ İVMESİ KORUNUYOR !

Hafta genelini genel hatlarıyla pozitif geçiren Sterlin varlıkları kaynaklı paritede yükseliş ivmesi dikkat çekerken, fiyatların 1,3855 seviyesi üzeri kapanışlarında başarılı olamadığı görülüyor. İngiltere ekonomisi 2021 yılı ilk çeyrekte yüzde 1,6 oranında daralma gösterirken, Şubat ayı sanayi ve imalat üretimi verisinin beklentiler üzerinde geldiğini görüyoruz. Diğer taraftan İngiltere’de Kovid-19’a yönelik uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesi ile yeni haftada pozitif rehavetin artış gösterdiği görülmekte.

ABD tarafına bakacak olursak, haftalık bazda açıklanan verilerin bir miktar endişeleri tetiklerken, enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi bu tedirginliği arttırdı. Haftanın son işlem gününe doğru ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 576 bin kişi ile beklentilerin çok altına gerilerken, perakende satışlar Mart ayında yüzde 9,8 ile beklentileri aştı. Ayrıca ABD’de sanayi üretimi yüzde 1,4 artışla bir önceki aya oranla pozitif bölgede gerçekleşti. Nisan ayı New York Empire State İmalat Endeksi 26,30 ile beklentileri karşılarken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi 50,2 ile bir önceki aya oranla hafif ivme kaybı içerisine girdi. Bu gelişmelerin akabinde dolar tarafının zayıf görüntüsünü korumasıyla Sterlin varlıklarının G10 para birimleri içerisinde kazançlı görüntüsünü korumaya devam etmekte.

Paritenin teknik görüntüsünde  1,3770 seviyesi üzeri yükseliş senaryosunun korumaya devam edilmesi ile yükselişler 1,3855 ve 1,3940 direnç seviyeleri çerçevesince hız kazanımı içerisine girebilir. Özellikle 1,4020  direnci ile birlikte paritede önemli bir hedef noktasının aşıldığını görebiliriz. Ancak olası bir 1,3770 seviyesi altı denemede ise 1,37 ve 1,3616 destekleri önemli kritik eşikler olma görevini koruyor.