EURUSD’DE HAFTAYI DÜŞÜŞ HAREKETİ İLE TAMAMLIYOR !

Fed toplantısının beklentiler dahilinde güvercin bir tonda gerçekleşmesi ile dolarda yaşanan geri çekilmeler paritede yükseliş ivmesine hız kazandırdı. Fed, Nisan ayı toplantısında politika faizini değiştirmezken, aşılamadaki ilerleme ve güçlü politika desteğinin etkisiyle ekonomik faaliyet  göstergelerinin güçlendiğini belirtti. Diğer taraftan  enflasyonun da yükseldiğini ancak bu yükselmenin büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklandığının da altını çizdi. Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısında varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın henüz zamanı olmadığını belirtmesi de piyasalardaki ‘tapering’ beklentilerini boşa çıkardı. Böylece ekonomik görünümü hala izleme modunda yer alan Fed’in etkisi dolar tarafında bir miktar değer kaybı yarattı. Diğer taraftan dün ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 6,4 oranında büyüme gösterirken, haftalık işsizlik maaşı başvurularında 553 ile gerileme periyodunun korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu gelişmelerin akabinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,68 seviyesine yükseldiğini gördük.  Böylece dolar tarafında meydana gelen primlenmeyle beraber EURUSD paritesinde düşüşlerin 1,2080 seviyesine ulaştığını görüyoruz.

Euro Bölgesi ekonomisine değinecek olursak, ECB Başkanı Lagarde, Kovid-19 krizinin ekonomik etkisinde en kötünün bittiğini söyleyebilmek için zamanın çok erken olduğunu belirtirken, hala aşağı yönlü risklerin korunduğunu dile getirdi. Lagarde ayrıca, aşılama kaynaklı yılın 2. yarısında güçlü bir ekonomik toparlanma görülebileceğinin de altını çizdi. Euro Bölgesi ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 0,6 oranında daralma gösterirken, tüketici fiyat endeksi yüzde 1,6 seviyesine yükseldi. İşsizlik oranı verisinin ise yüzde 8,1 seviyesine gerilediğini görüyoruz.

Bu gelişmelerin akabinde EURUSD paritesinde 1,2057 eşiğinin korunması ile birlikte düşüşler sınırlı kalabilir. Bu kapsamda toparlanmaları 1,21 ve 1,2156 direnç seviyeleri çerçevesince izliyoruz. Ancak olası bir 1,2057 seviyesi altı bir fiyatlamada düşüşlerin 1,20 ve 1,1958 destek eşiği ile hız kazanabileceği ihtimalini göz önünde bulunduralım.