EURUSD’DA 1,20 DİRENCİNE YÖNELİK ATAKLAR HIZ KAZANDI !

ABD tarafına bakacak olursak, haftalık işsizlik maaşı başvuruları 576 bin kişi ile beklentilerin altında gelirken, perakende satışlar yüzde 9,8 artışla bir önceki aya oranla pozitif ayrıştı. Philadelphia Fed İmalat Endeksi ise 50,2 ile hafif ivme kaybı içerisinde yer alırken, New York Empire State İmalat Endeksi ise 26,30 ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Diğer taraftan ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon  verisi kaynaklı oluşan tedirginliğin de dolardan çıkışları tetiklediği görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,53 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Fed Başkanı Powell’ın faiz artırımından önce tahvil alımlarının azaltılacağına yönelik verdiği sinyal piyasaların dikkatinde yer aldı. Bej Kitap Raporu’nda ise ülkede ekonomik faaliyetlerin Şubat ayı sonundan Nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hızlandığının belirtilmesi ekonomiye dair pozitif algıyı güçlendirdi. Bu gelişmelerin akabinde 1,20 seviyesine yönelik ataklarına hız kazandırdığı görülüyor.

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak, Kovid-19 salgınına yönelik kısıtlamalar devam ederken, ülke ekonomisine ilişkin endişelerin artış gösterdiği görülmekte. Özelliklle Euro Bölgesi ZEW Endeksi’nde meydana gelen daralmanın da bu algıyı güçlendirdiği söylenebilir. Diğer taraftan Euro Bölgesi sanayi üretiminde de yüzde 1,1 oranında daralma yaşandığını görüyoruz. Bir diğer dikkat çeken gelişme olarak ECB Başkanı Lagarde, enflasyonun sürdürebilir hedefe dönüşmesinden bir hayli uzak olduklarına ilişkin açıklamada bulunurken, tam toparlanma sağlanana kadar teşviklere son verilemeyeceğini dile getirdi.

Tüm bu gelişmelerin akabinde 1,1958 seviyesi üzerine tırmanma gösteren paritede bu seviye üzeri görüntünün korunmasına bağlı olarak düşüşler sınırlı kalabilir. Özellikle bu seviye üzeri görüntünün devamında paritede yükseliş potansiyeli kademeli olarak 1,20 ve 1,2050 direnç eşiklerine dek ulaşabilir. Ancak 1,1958 seviyesi altı yaşanabilecek bir çözülmede 1,19 ilk destek eşiğimiz olma görevini koruyor. Bu seviye altında ise düşüşleri 1,1850 ve 1,18 destek seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.