EURTRY PARİTESİNDE YÜKSELİŞ İVMESİ KORUNUYOR

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısı sonrasında Euro varlıkları üzerinde oluşan primlenme hareketi EURTRY paritesi üzerinde yukarı yönlü eğilimin korunmasına yol açmaya devam ediyor. Haftanın en önemli gündemini oluşturan FOMC toplantısı öncesinde dolar varlıklarının hafif kazançlı görüntüsüne ara vermesinin de Euro pozitif senaryoyu güçlendirdiği görülmekte. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini belirterek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını dile getirdi.  Ancak Doğu Akdeniz ile ilgili olarak süren gündem maddelerinin yarattığı jeopolitik risklerin Türk Lirası tarafında baskı unsuru oluşturmaya devam ettiği görülmekte. Pozitif yönde açıklanan sanayi üretimi ve bütçe dengesi gibi makroekonomik veriler kurdaki yükselişleri bir miktar baskılıyor ancak genel yön eğiliminin yukarı yönlü olarak korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Bugün ise OECD, Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 daralma tahminini yüzde 4,8'den yüzde 2,9'a revize ettiğini görüyoruz. 

Euro Bölgesi tarafında ZEW tüketici güven endeksi dün beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bu veri sonrasında Euro tarafında alım potansiyeli tetiklense de EURTRY paritenin 8,90 seviyesi üzeri kapanışlarında hafif zayıf kaldığı görülmekte. Diğer taraftan Euro Bölgesi'nde Sanayi Üretimi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 4,1 artış gösterirken, yıllık bazda ise bu veri yüzde 7,7 oranında daralmaya işaret etti. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı aylık raporunda ise Alman ekonomisinde Kovid-19 salgını kaynaklı ekonomik toparlanmanın zayıf da olsa yılın kalanında devam etmesinin beklendiği vurgulandı. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde EURTRY paritesinde bir süredir korunan yukarı yönlü atakların 8,9181 direnci üzeri kapanışla hız kazanması beklenebilir. Bu hareketin devamında ise yükselişleri 9,00 direnci kapsamında izliyoruz. Ancak 8,90 seviyesi üzeri kapanışların güçlü bir geçiş noktası olması nedeniyle oluşabilecek geri çekilmelerde ise 8,8740 ilk destek noktası olma görevini koruyor.