ECB EKİM AYINI PAS GEÇTİ

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), Ekim ayı toplantısını herhangi bir değişikliğe gitmeyerek piyasaların beklentisine paralel pas geçerken, gözler Aralık ayı toplantısına çevirildi. Özellikle 3 Kasım ABD seçimleri ve Brexit görüşmelerinin çıkmaza sürüklenmesi gibi bulunan birçok risk unsuru kaynaklı ECB’nin bekleme politikası içerisine girdiği görülüyor. Diğer taraftan Kovid-19 endişeleri artarak devam ederken, Almanya’da alınan yeni kısıtlama kararlarının Euro Bölgesi ekonomisine yönelik tedirginliği arttırdığı söylenebilir. Enflasyon tarafında hala oldukça zayıf bir görüntünün korunuyor olması ECB’yi tekrardan parasal genişleme politikasında adım atmaya itebilir ancak bunun doğru zamanının Ekim ayı olmadığına karar verildiği görülüyor. Özellikle ECB’nin Aralık ayında Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamında en az 400 milyar euroluk artış yapacağına ilişkin beklenti artış gösterdi. 

ECB, 10 Eylül para politikası toplantısında beklendiği gibi para politikası duruşunu değiştirmemiş ve aynı zamanda, gelişen tüketici talebinin etkisiyle yıllık büyüme görünümünü yukarı yönlü revize etmişti. İyimser bir ton sergileyen ECB Başkanı Lagarde’nin açıklamaları sonrasında Euro para biriminde değer kazanımı meydana gelmişti.

ECB Başkanı Lagarde’nin 16:30’da gerçekleştireceği açıklamaların seyri ise yakından takip edilecek.

 

EURUSD

ECB’nin Ekim ayı toplantısında da politika duruşunu değiştirmemesinin akabinde EURUSD paritesinde satış baskısı bir miktar sınırlandı. Ancak bu hareket 1,17 seviyesine dek geri çekilen paritenin genel yön eğilimin değişmesi konusunda peki etkili olamadı. Paritede özellikle 1,17 desteğinin geçilmesi ile beraber düşüşleri 1,1640 desteği çerçevesince takip ediyoruz.

EURTRY

Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları Euro/TL tarafında rekor yükseliş hareketlerini desteklemeye devam ederken, ECB’nin Ekim ayı toplantısı sonrasında güçlü Euro etkisi piyasalarda etkili olmaya devam ediyor. Bu kapsamda paritenin 9,7850 direncini aşması ile birlikte 9,80 ve 9,85 direnç bandına yerleşmesi beklenebilir. Bugün yurtiçi tarafta piyasalar kapalı bu nedenle parite fiyatlamalarında hareketlilik sınırlı bir bant içerisinde gerçekleşebilir.

DAX

Kovid-19 vakalarının artması ile tekrardan artan salgın endişelerinin ülkelerin tebdir önlemlerini arttırmasına yol açtı. Özellikle Almanya’da birçok kuruluşun Pazartesi günü kapatılacağı haberi DAX endeksi tarafında tansiyonu arttırdı. ECB Ekim ayı toplantısında da ekonomilere yönelik belirsizliklerin devam etmesi ile korunan bekle-gör politikası kaynaklı DAX endeksinin düşüş hareketini sürdürmeye devam ettiği görülüyor. Özellikle 11.750 seviyesi altı fiyatlamaların devam etmesi durumunda düşüşleri kademeli olarak 11.224, 10.750 ve 10.200 destek seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.