DOLAR/TL’DE “FLASH CRASH” HAREKETİ !

Geçtiğimiz hafta TCMB ani bir karar ile faizleri 200 baz puan artırarak faizi %8,25'ten %10,25'e yükseltti. Bu karar sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde değer kazanımı meydana gelmesi sonrasında Dolar/TL’de 7,60 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi. Diğer taraftan BDDK'nin swap yasaklarını gevşetme kararı sonrasında kurdaki aşağı yönlü eğilimin desteklendiği görülüyor. BDDK, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yapılan vadede TL alım ya da vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerine ilişkin limitleri artırdığını açıkladı. Ancak dolar varlıkları üzerinde devam eden değer kazanımının kurdaki geri çekilme hareketini bir miktar zayıflattığı görülüyor. 

ABD dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,4 ile beklentilerin altında bir artışa işaret etti. Ancak Kovid-19’a ilişkin devam eden ikinci dalga endişelerinin dolara yönelik talebi güçlü tutmaya devam ettiği görülmekte. Böylece Dolar/TL’de yurtiçinde alınan kararlara rağmen geri çekilme eğiliminin bir miktar zayıfladığını görüyoruz. Bugün gerek ABD’de gerekse yurtiçinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak bu hafta ABD’de tarım dışı istihdam haftası olması nedeniyle kritik.

Haftanın ilk işlem gününe Dolar/TL, Asya seansında yaşanan TRYJPY hareketi sonrasında ani yükseliş hareketi ile başladı. Sakin seyreden Asya seansında Japon yatırımcıların TL'deki stop - loss emirlerinin çalışarak TL'deki uzun pozisyonların kapanması ile TL'deki değer kayıpları derinleşti. Bu hareket Dolar/TL’de "Flash Crash" hareketini tetikleyerek 7,85 seviyesine varan oranda yükselişi beraberinde getirirken, fiyatların tekrardan yaşadığı bir düzeltme ile 7,70 seviyesi altında gerilediği görülmekte. 

TCMB ve BDDK kararı sonrasında 7,51 seviyesine dek gerileyen kurun yeni haftada yaşadığı ani yükseliş sonrasında 7,67 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdürdüğü görülüyor. Dolar pozitif senaryonun devam etmesinin de gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle kurdaki toparlanma hareketinin hız kazanmasını 7,70 ve 7,73 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Aşağı yönlü hareketlerin ivme kazanması halinde ise 7,6576 ve 7,62 destek seviyelerini göz önünde bulundurmakta fayda var.