DOLAR/TL, REKOR YÜKSELİŞLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

TCMB Para Politikası Toplantısı’nda politika faizinin sabit bırakılması sonrasında TL aleyhine fiyatlamalar oluştu. TCMB'nin bu beklenmedik kararı sonrasında yeni rekor seviyelerini test eden kurun yeni haftaya rekor yükselişlerini sürdürerek 7,98 seviyesi üzerinde başladığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde TCMB, likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımlarına devam edeceğini duyursa da Türk Lirası varlıkları gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde dolara karşı değer kaybı içerisinde yer almaya devam ediyor. Diğer taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın artan Kovid-19 vakalarının tedirgin edici olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kapsamda yeni tedbirlerin söz konusu olabileceğini ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Kovid-19 endişelerine bağlı olarak TL üzerinde zayıf görünüm korunurken, Erdoğan’ın S-400 testi ile ilgili olarak “ABD bizi bağlamaz” yorumunda bulunarak yurtiçi tarafta tansiyonu bir miktar arttırdığı görülüyor. Erdoğan’ın, F-35 için savrulan tehditleri sert bir şekilde eleştirirken, biz kabile devleti değiliz, Türkiye'yiz yorumunda bulunarak kararın değişmeyeceğinin sinyalini vermesi yurtiçi tarafın yeni haftaya bir miktar zayıf başlamasına yol açabilir. 

ABD’de devam eden teşvik paketi belirsizliği sürerken, açıklanan bilançoların pozitif seyri endekslerdeki düşüşün sınırlanmasına yol açtı. Böylece piyasalarda artan pozitif rehavet ile dolar endeksinde değer kaybı meydana geldi. Diğer taraftan Euro Bölgesi imalat PMI rakamlarında meydana gelen artışın da dolar tarafındaki zayıf senaryoyu desteklediği görülmekte. Ancak yeni haftaya güçlü başlayan dolar varlıkları kaynaklı kurdaki yükselişin hız kazandığı görülmekte. 

Bu gelişmelerin akabinde rekor yükseliş ivmesini sürdüren Dolar/TL’de 7,98 direncinin kalıcı olarak aşılması ile beraber yükselişlerin 8,00 ve 8,05 direnç seviyesine dek sürmesi beklenebilir. Kurda oluşan yükseliş ivmesinin olası bir düzeltme hareketi içerisine girmesi durumunda ise 7,9530 desteği ilk etapta göz önünde bulundurulabilir. Ancak bu seviyenin geçilmesi ile birlikte kurda 7,90 desteğine varan oranda düşüş yaşanabilir.