DAX ENDEKSİ REKOR YÜKSELİŞLERİNE ARA MI VERDİ ?

ABD’de artan enflasyon endişeleri endekslerin geneline gelen alımı bir miktar zayıflatırken, global endekslerin karışık bir görünüm sergilemesi ile DAX endeksi de yükselişlerine bir miktar ara verdi. Almanya’da ZEW Ekonomik Güven Endeksi aylıkta 70,7 ile beklentilerin bir miktar altında gelmesi endeks tarafında tansiyonu artırırken, Almanya'da Bakanlar Kurulu, Kovid-19 tedbirlerinin sertleştirilmesine ilişkin yasa tasarısını onayladığını açıkladı. Kovid-19 salgınına ilişkin tedirginliğin korunması ile birlikte DAX endeksinin günü yüzde 0,17 gibi sınırlı bir düşüşle 15.209 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. ZEW raporuna göre, ülkede ihracat görünümünün önceki aya kıyasla daha iyi olduğu belirtilirken, göstergenin 2020’nin Kasım ayından bu yana ilk kez düşüş gösterdiğine dikkat çekildi.

Almanya Başbakanı Merkel, aşı kampanyasının Almanya’da ivme bulduğunu belirtirken, tünelin sonundaki ışığa yakın olduklarına ilişkin açıklamada bulundu. J&J aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açması kaynaklı Avrupa’ya teslimatının durdurulması da piyasaları tedirgin eden bir diğer gelişme olarak yer aldı. Ayrıca Almanya ekonomisine yönelik büyüme beklentilerinin önemli kurumlar tarafından bir miktar aşağı yönlü revize edilmesi piyasalardaki risk algısını arttıran bir diğer unsur oldu. DAX endeksinin sektörel görüntüsünde ise, yüzde 1,5 düşüşle altyapı sektörünün günün en zayıf performans gösteren sektörü olduğunu görüyoruz.

DAX endeksine teknik olarak baktığımızda, rekor yükseliş hareketi ile 15.200 seviyesi üzerine yerleşmesi kaynaklı yükseliş senaryosunu koruması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise bir diğer alım noktaları kapsamında 15.500 ve 15.800 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Ancak olası bir aşağı yönlü realizasyonda ise endeksin 15.100 seviyesi altı kapanış gerçekleştirmesine dikkat etmekte fayda var. Bu seviye altı görünüm düşüşlerin 14.750 ve 14.400 destek seviyelerine dek ulaşmasına yol açabilir.