BİST100 ENDEKSİNDE DÜŞÜŞLER SON BULDU MU ?

Endekslerde Kovid-19 vaka sayılarındaki artış ve teşvik paketine ilişkin artan belirsizlikle haftanın ilk işlem günü ciddi değer kaybı meydana gelmişti. Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen artışlar ülke ekonomilerine yönelik tedirginliği tetiklerken, hükümetlerin sıkı tedbirleri tekrardan değerlendirme yoluna gitmesine yol açtı. Ekonomik destek paketine ilişkin Beyaz Saray yönetimi ile Demokratlar arasında bir anlaşmaya sağlanamaması paketin ABD seçimleri sonrasına kalacağına yönelik beklentiyi tetikliyor. Böylece piyasalardaki risk iştahı bir miktar zayıflarken, haftanın ikinci işlem gününde endekslerin kayıplarını kısmi oranda telafi yoluna gittiğini görüyoruz. ABD endeksleri karışık bir seyirle günü tamamlarken, BİST100 endeksi günü yüzde 0,72 artışla 1152 seviyesinde sonlandırdı.

Endeks içerisinde pozitif performans gösteren sektörler Odun, Kağıt & Baskı, Elektrik ve Bankacılık sektörleri oldu. Şirketler bazında ise en iyi performanslar Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş., İttifak Holding A.Ş. ve Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak ayrıştı. Seansın en kötü performansları ise Deva Holding A.Ş., Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş., MLP Sağlik Hizmetleri A.Ş. oldu. TCMB kararı sonrası değer kaybeden Türk Lirası, yurtiçinde artan siyasi tansiyon ile dolara karşı kırılganlığını sürdürmeye devam ediyor. Böylece Dolar/TL’de oluşan rekor üzerine rekor yükseliş hareketinin endeks yükselişleri üzerinde baskılayıcı etkisi hissediliyor.

Geçtiğimiz hafta ciddi değer kayıpları içerisinde yer alan BİST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde hafif toparlanma çabası içerisine girdi. Tepki alımları içerisinde yer alan endeksin 1135 seviyesinden yaşadığı dönüşle yönünü 1164 direncine çevirdiği görülmekte. Özellikle endeksin bu seviyeyi aşması durumunda yükselişlerini 1202 ve 1230 direnç seviyelerine kadar sürdürmesi beklenebilir. Aksi senaryoda küresel borsalarda oluşabilecek bir satış dalgasına bağlı olarak geri çekilmelerde ise ilk geçiş noktası olarak 1130 desteği güncelliğini koruyor. Bu seviye altı oluşabilecek bir görünümde ise düşüşlerin 1100 ve 1076 destek seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir.